Това в ръката ми изглежда като новия Galaxy Note, но всъщност е Galaxy S22 Ultra. Независимо от името, за този смартфон трябва да знаете, че е най-преливащият от екстри модел на Samsung досега. Какви са впечатленията ми от едноседмичното ми ползване на S22 Ultra и неговия S Pen - ще ви разкажа в следващите минути...
Дизайн и конструкция
Започвам с това, че тази година топмоделът в серията S на Samsung наистина е различен. Не изглежда нито като своя предшественик, нито като останалите модели S22. Причината е, че компанията реши да прекъсне популярната си линия Galaxy Note и да я влее в Galaxy S. Това всъщност е хитър ход, защото от една страна феновете на Note получават логичен наследник на своите устройства, а от друга - от доста време имаше мнения, че разликите между двете серии не са съществени и всичко опира до наличието или липсата на S Pen. Така Samsung си освобождава и края на лятото за новата им ключова серия - тази на сгъваемите смартфони Galaxy Z, които стават все по-популярни и носят все по-сериозна печалба за компанията.
Дизайнът на Galaxy S22 Ultra е ясна еволюция на Galaxy Note 20 Ultra, като предлага същите по-правоъгълни форми, плоска долна и горна част и изваждащ се от корпуса стилус. Тялото обаче е с по-висока защита от преди, като рамката е от т.нар. Armor Aluminum, който е с 10% по-устойчив от традиционния алуминий. Защитното стъкло и на екрана, и на задния панел е чисто новото Gorilla Glass Victus+, което дебютира с тази серия смартфони, но до момента реално няма официален анонс от Corning за неговите характеристики и колко точно по-добро трябва да е спрямо Victus. Запазена е и високата защита от прах и вода (IP68), което означава, че пълно потапяне в сладка вода няма да повреди телефона. Задният панел на S22 Ultra е с матово покритие и дори при черната версия не остават твърде неприятни пръстови отпечатъци, а рамката е полирана, но и тя се справя добре с прикриването на следите от пръсти.
Ключовият акцент от дизайна при този модел, който го отличава от предходните, а и от повечето смартфони на пазара, е премахнатата плочка на основната камера. Сега там имаме отделните обективи, подаващи се директно от корпуса. Честно казано плочката на S21 Ultra беше чудесна, но това така или иначе е въпрос на вкус. Надявам се само тези обективи да са достатъчно здрави и да не се надраскат лесно. Бих ви препоръчал обаче да използвате калъф, при това не само за да сте сигурни, че камерата е на сигурно, а и заради сериозното клатушкане на телефона, когато е оставен върху равна повърхност и решите да го използвате, без да го взимате в ръка. Големият проблем идва при изваждането на стилуса, защото е почти невъзможно да пишете по екрана, докато се опитвате да държите апарата стабилно на бютото без калъф.
Между другото в последната седмица вероятно сте попаднали на снимки в социалните мрежи, че тествам Galaxy S22 Ultra и с няколко защитни калъфа от PanzerGlass. Датският бранд продава аксесоарите си официално в България, като с премиерата на трите топмодела на Samsung пусна и нова серия продукти за тях. При мен е черният калъф, който е биоразградим и е произведен от биопластмаса, както и този полупрозрачен кейс с антибактериално покритие, което убива близо 100% от бактериите по повърхността. PanzerGlass пуснаха и защитно стъкло за серията S22, което също е с антибактериално покритие, предпазва екрана от драскотини и счупване, а освен това позволява на скенера за пръстови отпечатъци в дисплея да работи без проблем. Подобен протектор е добра идея, защото смартфонът идва без защитно фолио.
S Pen!
Споменах S Pen още в началото, така че - време е да си поговорим за него. Това на първо четене е същият онзи стилус, който добре познаваме от моделите Galaxy Note. Е, новият е с матов завършек, а не гланцов, но реално усещането е идентично. Голямата новина при писалката е, че тя има повече от 3 пъти по-ниско времезакъснение. То е намалено от 9 мс при последния Galaxy Note 20 Ultra на едва 2.8 мс. Честно казано аз поне не бих могъл да усетя кой знае колко осезаема промяна, но идеята е, че дигиталният ви почерк ще се визуализира още по-бързо върху екрана, което ще доближи усещането повече до писането с конвенционален химикал. Samsung разказва, че това е постигнато и с хардуерни подобрения, и с изкуствен интелект, който предсказва в каква посока ще продължи движението на писеца.
S Pen е изключително развит и функционален помощник и ако случайно си вземете S22 Ultra без да сте изрично фенове на стилуса - бих ви посъветвал просто да му дадете шанс. Да го изваждате умишлено по-често за най-различни ежедневни задачи - да си записвате бележки за подсещане, да си водите записки при среща, да съставяте списък с продуктите за супа, които трябва да купите от Фантастико и т.н. Идеята е, че колкото повече го използвате, толкова повече ще свиквате с него и той ще се превърне в незаменим помощник. Такъв беше моят случай, когато преди години използвах предишен модел от серията Note и имах нужда най-вече да скицирам с него обзавеждането на апартамента си. След този период просто не спирах да изваждам писалката от смартфона си за какви ли не задачи.
А още с издърпването на S Pen от гнездото му можете да получите списък с най-подходящите за ползване с него приложения. Тук по начало са бележникът на Samsung, Smart select за скрийншот на определена зона от екрана и приложения за рисуване и оцветяване, които са чудесен вариант за губене на време. Тук е и приложението за превод, което може да превежда от и на различни езици, включително български, а за целта трябва просто да насочите писеца към непозната дума или цял параграф.
Споменах и водене на бележки - с S Pen на Samsung не само можете да си записвате някакви неща, но и да превръщате ръкописа си в печатен текст. Това работи и с български език, като от компанията казват, че са направили значителни подобрения в тази способност на стилуса си.
Ярък дисплей
Продължавам с дисплея, който е бих казал един от най-добрите или може би дори най-добрият в смартфон на пазара към този момент. Става въпрос за доста щедър екран с 6.8" диагонал и Dynamic AMOLED 2X панел с леки извивки от двете страни. Резолюцията е Quad HD+, или 3088 х 1440 пиксела, което прави гъстота на точките от впечатляващите 500 ppi, а опреснителна честота е адаптивна и се променя от 1 до 120 Hz. Ключова новост тази година е големият скок в пиковата яркост на дисплея, която вече е 1750 нита спрямо 1500 нита при миналогодишния S21 Ultra. Освен това Samsung въвежда технологията Vision Booster, която по интелигентен начин контролира яркостта и контраста на дисплея, така че да остане отлично видим при всякакви условия на осветеност, включително супер силна светлина. Тази функция не се включва от менюто и е винаги активна в режима Adaptive brightness, като при пряко сравнение с моя Note 20 Ultra образът на новия S22 Ultra е видимо по-ярък и с по-живи цветове.
Под чертата - този дисплей наистина е може би най-доброто, което можете да намерите в момента, но пък и имайте предвид, че размерите са доста солидни и работата с него със сигурност изисква две ръце. Ако търсите нещо по-компактно и удобно за ползване и прибиране в джоба, обърнете внимание на S22 и S22+, които тази година са по-компактни от своите предшественици.
Камера
Основната камера на Galaxy S22 Ultra е изключително важен акцент от смартфона и тъй като това е водещият модел в S серията - тъкмо тук ще откриете всичко най-добро за снимки и видео от Samsung.
Апаратът е оборудван със 108 МР основна камера с размер на сензора 1/1.33", оптична стабилизация и бленда f/1.8. До нея има още 12 МР камера с ултраширок обхват и автофокус, позволяващ и макро снимки, трета 10 МР камера с OIS за 3-кратен оптичен зуум и още една 10 МР камера, пак с OIS, но вече с перископна система и 10-крате оптичен зуум. Да, системата е много сходна с тази на предходния S21 Ultra и въпреки че не всички сензори са съвсем същите, хардуерните разлики не са сериозни. Какво тогава е новото?
Новото идва най-вече от AI способностите на невронния процесор в смартфона, който е със 73% по-способен от този в предходния чипсет. Функцията Adaptive Pixel например прави режима за 108 МР снимки по-ценен. Тя е винаги активна при него и работи, като обединява един 108 МР кадър с един 12 МР кадър, заснет със същата камера при събиране на 9 пиксела в 1. Това означава, че получавате детайлността на 108 МР и по-ясния образ на 12 МР.
Night Solution е друга новост, която се активира при ниска осветеност. Тя заснема поредица от кадри, след което премахва размазаните от тях и чрез AI обединява останалите в една ясна снимка, за да постигне по-естествени нюанси, по-ясни детайли и очертания. Night Solution работи и при портрети и 3х оптичен зуум, а и при селфита.
Като цяло снимките с Galaxy S22 Ultra сред най-качествените със смартфон днес. Доста са детайлни, контрастни и с живи цветове, които в някои моменти изглеждат една идея по-подсилени от реалните, но, както винаги - зависи какво ви харесва на вас, а и върху какъв екран разглеждате изображенията. Нощните снимки с модела също са супер сполучливи и ясно личи подкрепата на изкуствения интелект, който донапудря кадрите секунда след заснемането им.
Тъкмо сравнено с iPhone, а и повечето други модели на пазара, Galaxy S22 Ultra има супер разнообразна камера и това със сигурност ще се хареса на хората, които обичат да снимат и да експериментират във фотографията. Способностите за до 10-кратно оптично приближение са изключителни, а в по-екстремни ситуации можете да стигнете и до 100 пъти цифров зуум. Този 100-кратен Space Zoom е по-скоро хитър трик, отколкото нещо, което ще използвате реално, но пък до 30 пъти приближение изображенията са доста сносни и съвсем използваеми за социалните мрежи.
Селфи камерата на S22 Ultra е 40 МР и използва технология за обединяване на 4 пиксела в 1, което означава, че получавате 10-мегапикселови автопортрети. Качеството е доста приятно и със сигурност ще останете доволни от резултатите, включително и от видеозаписа с предната камера, която поддържа 4K при до 60 к/с.
Видеозаписът е максимум 8K при 24 к/с, но честно казано предпочитам да снимам на 4K, защото не виждам особена полза от 8K режима. Ultra HD клиповете обаче са на супер високо ниво - и като стабилизация, и като детайлност и цветове. Това е една от онези камери, които могат да снимат добро видео и при ниска осветеност или изкуствено осветление в затворено помещение.
Конфигурация
Конфигурацията на Galaxy S22 Ultra в Европа и тази година се базира на чипсет Exynos, а не на Snapdragon. Става въпрос за новия Exynos 2200 на Samsung, произведен по 4нм процес, в който корейците са си партнирали с AMD за графичния чип. Последният е с 30 на сто по-способен спрямо графиката в предходния Exynos 2100, но пък при самия процесор нямаме почти никакво подобрение (едва 5% според Samsung), което е странно. Конфигурацията се допълва от 8 GB LPDDR5 RAM и 128 GB вградена памет в базовата версия, което честно казано е доста скромно и не бих избрал този модел в никакъв случай. Моят съвет е да се качите на 12 GB RAM + 256 GB, а има и опция с 512 GB, но там сумата е доста сериозна. Модификацията с 1 TB поне на този етап не е налична официално в България.
Като цяло лично за мен наличието или не на чипсет от Qualcomm не би било решаващо при избора, защото Exynos 2200 се справя чудесно, игрите са без засечки, няма драматично прегряване на корпуса или каквито и да било други проблеми.
Батерия и зареждане
Като производителност не очаквам някакви разминавания между двата чипсета, не и такава, която потребителите биха могли да усетят, освен в бенчмарк приложенията. Може би по-сериозният въпрос е свързан с издръжливостта на батерията, която също се влияе от чипсета. Така че, ето какво постигнах с S22 Ultra през последните две седмици, откакто го използвам. Най-често нямах проблем да изкарам един ден с интензивни снимки, умерени разговори, повече навигация с Google Maps и социални мрежи. В края на деня батерията рядко светваше в червено, но до сутринта така или иначе това щеше да се случи, така че зареждах всяка вечер.
Зареждането на въпросната солидна 5000 mAh батерия е максимум 45 W, но според някои тестове няма смисъл да си купувате точно това зарядно и дори 25 W би дало доста близки резултати. Аз лично използвам 65 W зарядно на OnePlus. С негова помощ зареждането на батерията от 0 до 100% става за около час.
Както винаги при топмоделите на Samsung, тук се поддържа и безжично зареждане, което е 15 W, а също и обърнато безжично зареждане. С последната функция можете да зареждате от Galaxy S22 Ultra по безжичен път други устройства, като просто ги поставите на гърба му.
Звук
Звукът от Galaxy S22 Ultra е качествен, доста силен и добре балансиран, като можете да разчитате на стерео говорителите не само за озвучаване на филми и клипове в YouTube, но и за слушане на музика. Поддържа се Dolby Atmos с оптимизации за филми, музика и глас, както и Dolby Atmos for gaming, която се грижи за по-качествен звук при игри.
Най-добрата софтуерна поддръжка
Приключвам ревюто с темата за софтуера, която е ключова при този модел на Samsung. Galaxy S22 Ultra излиза с Android 12, покрит от чисто новата версия на потребителския им интерфейс One UI 4.1. За мен визията на One UI е много приятна, но ако за вас нюансите из менютата или иконите не изглеждат добре, можете да се възползвате от новата възможност за персонализация на изгледа и да промените палитрата от системни цветове, която да се отрази и върху иконките на приложенията от Samsung.
Но да се върна на Android версията. Това е единственият смартфон с тази операционна система, поне за който аз знам, че ще получава ъпдейти до цели 4 следващи нейни издания, а също и 5 години ъпдейти по сигурността. Това означава, че Galaxy S22 Ultra ще бъде актуален софтуерно поне до есента на 2026 г., когато ще излезе Android 17. С тази нова политика на актуализациите Samsung успя да измести дори поддръжката на Google за техните модели Pixel, което заслужава адмирации.
Под чертата
И така, това беше моето ревю на Galaxy S22 Ultra - новият топмодел в каталога на Samsung. Смартфонът умело унаследява премиум устройствата от сериите Galaxy S и Galaxy Note, което накратко означава, че получавате S Pen и характерния за Note дизайн плюс най-добрата камера на корейците в един апарат. Бих препоръчал смартфона на хората, които избират от премиум категорията и търсят способна камера, подходяща за снимки в различни ситуации - от близо, от далеч, на светло и на тъмно, от място или в движение. Ще получите още бих казал най-добрия екран в смартфон на пазара и ненадмината софтуерна поддръжка. Освен от Apple. Ако обаче 10-кратен оптичен зуум и S Pen не са ключови за вас - спестете няколкостотин лева и просто изберете Galaxy S22 или S22+, които освен това са и значително по-компактни и удобни за ползване с една ръка.
Източник:Nixanbal